ESA

Evropská asociace slunečního záření bojuje proti mediálnímu klamu o soláriích

Brusel 30. června 2009 – Evropská asociace slunečního záření odsuzuje mediální klam související s poslední kategorizací solária do karcinogenní skupiny 1.“Evropská asociace slunečního záření nebude stát stranou a přihlížet nespravedlivým pomluvám našich produktů a tisíce malých podnikatelů, kteří jsou našimi členy. Tato nařčení velice zveličují rizika spojená se solária,“ říká předsedkyně ESA Christina Lorenz.

„Protože solária produkují totéž UV záření jako slunce, nadměrné užívání solaria, rovněž jako vystavení slunečnímu záření je spojeno se zvýšeným rizikem některých druhů rakoviny kůže. Další položky z téže kategorie jsou červené víno a slané ryby. Vědecké studio podotýkají, že požívání červeného vína či jiných alkoholických nápojů sebou nese větší riziko rakoviny než opalování. Je naprosto nespolehlivé a nezodpovědné srovnávat opalování v soláriu s hořčičným plynem nebo arzenem, tak jak to dělá mnoho médií“, konstatuje Lorenz a pokračuje: „Mediální zprávy, které srovnávají opalování v soláriích s toxiny jako hořčičný plyn, cigarety a arzen jsou odporně přemedializované.

UV záření ze slunce bylo do této kategorie 1 zařazeno již v roce 1992, takže není překvapením, že solária byla nyní do této kategorie zařazena, protože je již dlouho dobu známo, že nadměrné vystavení UV záření, ať již ze slunce či solária, je spojeno s nárůstem rizika některých forem rakoviny. Proto Evropská asociace slunečního záření vždy zdůrazňuje důležitost umírněnosti.
/Tisková zpráva ESA – url: www.europeansunlight.eu/


Španělští dermatologové přehodnocují svůj názor na opalování

V souvislosti s množícími se zprávami o nedostatku vitamínu D dermatologové přehodnocují svůj názor na opalování. „Dermatologové si uvědomují, že v zemích, kde jsou velmi přísné předpisy pro používání solárií, mohly být jejich rady veřejnosti co nejméně se vystavovat UV záření přehnané, a že by to mohlo vést k vysokému riziku nedostatku vitamínu D“ uvádí Christina Lorenz, předsedkyně Evropské Asociace Slunečního Záření. K tomuto závěru došli vědci na nedávné tiskové konferenci pořádané při příležitosti XXI. Národního sjezdu Dermatologů: Nejdůležitější je mírné vystavování se UV záření. Julián Conejo-Mir, prezident Španělské akademie dermatologie, během tiskové konference uvedl, že po zjištění znepokojujícího nedostatku vitamínu D u široké veřejnosti, dermatologové procházejí obdobím „přehodnocení“ názoru na vystavení UV záření , které nadále popisuje jako „velice pozitivní“. Nejvyšší představitel Akademie dermatologie upozorňoval na přednosti vitamínu D a dospěl k tvrzení, že „jediný dobrý efekt, kterého dosáhnou klimatické změny bude, že nám bude umožněno získat více vitamínu D ze slunce.“ Vysvětloval, že vitamín D hraje důležitou roli pro náš imunitní systém a působí proti rakovině tlustého střeva, prostaty a prsu. Esteban Parra, profesor antropologie na univerzitě v Torontu a specialista na lidskou pigmentaci dodal, že má také prospěšné účinky v léčbě autoimunitních onemocnění a roztroušené sklerózy. K zajištění dostatečného množství vitamínu D v našem těle pouze dodržovat správnou dietu nestačí, tvrdí profesor Parra: musíme se také opalovat a v zemích, kde to není možné, užívat doplňky. Varoval nicméně, že by tyto dva faktory neměly být zneužívány a překračovány, neboť se mohou stát toxickými.

Ve zkratce, podle závěru dermatologů je nejdůležitější opalovat se rozumně, najít přijatelnou rovnováhu pro přijetí dostatečného množství vitamínu D a neopalovat se do takové míry, aby se kůže spálila. „Najít tuto přijatelnou rovnováhu není jednoduché“ uznávají oba. Conejo-Mir nicméně konstatoval, že dermatologové „by možná neměli vydávat tak radikální zprávy, když doporučují ochranu proti slunci, neboť vitamín D je rovněž pozitivním prvkem v boji proti melanomu. XXI. Národní dermatologický sjezd probíhal mezi 1. – 3. říjnem 2009 ve španělském Logroño. Evropská Asociace Slunečního Záření (ESA) reprezentuje 28 národních asociací a společností z 15 členských států Evropské Unie, Norska, Švýcarska, Ruska a USA. Sídlí v Belgii a propaguje mj. zodpovědné zprávy o mírném opalování a prevenci spálení pokožky.


/Tisková zpráva ESA – Brusel 23. října 2009 (ESA) – European Sunlight Association – Kancelář v Bruselu – Adresa: Chaussée de Charleroi 51, 1471 Loupoigne, Belgie Telefon: +32-67-670114 Fax: +32-67-648048 E-mail: europeansunlight@skynet.be Internet: www.europeansunlight.eu /